Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Proljeće (arapsko), trinestog u decembru

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 19 maj 2011 15:11
Plodovi gneva
Najveći deo problema u svetu posledica je postojanja, na severnoj hemisferi, države koja se prostire od atlanske do pacifičke obale. Dok ona ne bude uništena, a njeno samouvereno, prostačko stanovništvo i njena maloumna politička ideologija ne budu bili svedeni na razumnu i prihvatljivu meru, problem se neće moći rešiti.
Treba obratiti pažnju na Japan, posle katastrofe. Takav narod je izgubio Drugi svetski rat!
Preporuke:
26
1
2 četvrtak, 19 maj 2011 17:38
J Jovanovic
Nazalost i ako bude pobeda,bice gorka...Sto bi rekao prost covek,zao mi je civila...*(onih pravih)
Preporuke:
24
0
3 petak, 20 maj 2011 08:21
Sajber Mileva
Ako je ranije i bilo sumnji u pozadinu dešavanja u arapskom svetu, jutros su te sumnje doagnane. Malo pre rekoše na TV da je Obama izjavio "Demokratske promene u arapskim zemljama su okrenule novu stranicu u spoljnoj politici USA"

A i dalje se svuda kuva, samo ne u zemlji sa najrigidnijim režimom u otm kraju: Saudi Arabiji. A zašto se tamo ništa ne dešava, valjda je jasno i najzagriženijim USAfilima
Preporuke:
12
0
4 subota, 21 maj 2011 09:33
Odbrana i poslednji dani
Autor je duboko zaglibio u libijski pesak. Prilikom analitike dešava se da iz tačnih činjenica izvlačite pogrešne zaključke i da iz netačnih činjenica izvlačite prave zaključke što mislim da je slučaj kada je poglavlje o Libiji u pitanju. Po mom mišljenju netačno je to da su Amerikanci preko volje uz nagovor Evrope i nekih militaristički raspoloženih svojih građana krenuli u novo siledžijstvo, a tačan je,opet ,po mom mišljenju, zaključak citiram:"Libijski rat se, dakle, već sada izvrgao u fijasko nalik Sueckom (1956) ratu".Autor bi trebao da zna za prisustvo američkih i britanskih operativaca na istoku Libije i pre početka sukoba. Šta su oni tamo radili, ko ih je poslao i zbog čega daje odgovor na to kakva je priroda rata u Libiji. Ako ćemo verovati autoru da je rat građanski i da je buknuo usled loših prilika u Libiji, onda ne možemo verovati Lazanskom i njegovim analizama pre svega socijalnih, pa i drugih prilika u Libiji pre monstruozne intervencije NATO dželata.
Preporuke:
8
0
5 subota, 21 maj 2011 21:47
Siniša Stefanović@Odbrana i poslednji dani
Dragi prijatelju,

mislim da ste nešto pogrešno pročitali. Ako obratite malo više pažnje videćete da Libiju, koja je u severnoj Africi, jasno izdvajam od zemalja klasičnog Bliskog istoka. Dakle, govorim o nafti i vodi (vode, jer Libiju ne stavljam u taj kontekst sa Jordanom, Sirijom i Egiptom, ima dovoljno) koja je između Kirenaike i Tripolitane; govorim o 70 mlrd dolara deviznih rezervi na 6-7 miliona stanovnika (Egipat 36 mlrd na 80 miliona) i politici dubokih strukturalni promena u Africi kroz stvaranje nezavisnog afričkog monetarnog mehanizma.
Takođe, mutiti vodu i poticati na (građanski) rat nije isto što i u ratu vojno učestvovati i tehnički i novčano i u smislu podrške javnosti. Nisam rekao da "izađe" "ne učestvuje" već "minimizira" učešće: implikacija je jasna.

I tako redom.

Lazanskog sam čitao: ne vidim gde se njegovi i moji argumenti potiru.

Svejedno, hvala na interesovanju i kritici.
Preporuke:
4
0
6 nedelja, 22 maj 2011 08:54
J Jovanovic
Prvi put da pisem jedan zahtev,tacnije molbu autoru teksta.Gospodine da li mozete napisati u skorijoj buducnosti neki tekst o gradnji brana-hidrocentrala na izvoristu Nila,tacnije u Etiopiji,i da malo opisete karakter i posledica koje bi neminovno uticale i na siromasno stanovnistvo u Egiptu...Mislim da bi se ova tema treba izloziti nasoj javnosti,jer barem trenutno je Severna Afrika i Bliski istok u centru paznje gradjana.Mislim da nije bilo reci o toj temi,ali mozda gresim.
Preporuke:
2
0
7 nedelja, 22 maj 2011 17:58
Odbrana i poslednji dani
Poštovani prijatelju,

smatram da ova izuzetno dobra analiza zaslužuje više komentara i da dalje ne nabrajam pohvale, znate vi i sami koliko vredite.Nije mi bila namera da svojom "upadicom" omalovažim vaš trud i znanje, nego da iskažem neslaganje sa nekim vašim stavovima kao što je onaj o položaju SAD u najnovijim sukobima. To da ih je povuklo loše društvo ne deluje mi baš ubedljivo. To da je Obama mirotvorac deluje mi naopako.Kada je u pitanju priroda sukoba u nemirima i ratom zahvaćenom području imam određenih predrasuda.Ne negiram postojanje konflikta u tim društvima, koje ste nam vi lepo predočili i objasnili, ali zar toga nema širom ove naše lepe planete, međutim "puška puče" baš tamo u blizini nafte.Sindrom Čvorović ostaće duboko ukorenjen u našem društvu i mnogi će intelektualci izbegavati da ih se proglasi teoretičarima zavere. Smatram da su i "fejsbuk revolucija" i "arapsko proleće" deo zavere kako bi se SAD i njihovi saveznici domogli libijske nafte..nastavak
Preporuke:
4
0
8 nedelja, 22 maj 2011 17:59
Odbrana i poslednji dani
a naravno da postoje i drugi geostrateški razlozi njihovog angažovanja o čemu ste i vi govorili.Nafta je, kako neko odlično reče, krv kapitalizma i bez nje je kapitalizam propao kao što su i SAD definitivno propale ako se ne domognu libijske nafte. Veliki su dobitak i novčana sredstva arapskih autokrata,tj. njihovih država, koja će biti iskorišćena za sanaciju posrnulih američkih i evropskih banaka.U slučaju Libije biće iskorišćena, između ostalog,i za njeno rušenje.Na delu je velika krađa i otimačina. Američko pravosuđe pokreće postupke protiv vodećih svetskih firmi(Simens, Dajmler)zbog korupcije i naplaćuje im velike kazne.Stradala je i Tojota zbog navodno neispravnih kočnica.Amerikancima treba para, pa ne biraju sredstva.Osvrnuo bih se još na "revolucije" i "proleće".Ko je pokrenuo te "revolucije" i gde su ti pokretači? One su okarakterisane kao izraz demokratskih težnji, ali do kakvih je demokratskih promena došlo ako se zna da je u Egiptu uspostavljena vojna vlast, ...nastavak
Preporuke:
4
0
9 nedelja, 22 maj 2011 18:00
Odbrana i poslednji dani
a da se u Vladi nacionalnog jedinstva u Tunisu nalaze ljudi koji su u vlasti bili i pre prevrata? Ako nije došlo do demokratskih promena kako to da se sa "revolucijom" preko noći stalo? A da ne pominjem kako nikome ni na kraj pameti nije palo da ruši feudalnu srednjovekovnu teokratiju u Saudi Arabiji. Jedini suvisli odgovor koji se meni nameće jeste to da su oni najjači američki igrači na Bliskom istoku iz čega može da se izvuče zaključak o celokupnoj situaciji. I još nešto. Da li sam dobro shvatio: u mogućem trećem scenariju za Libiju govorite o vazdušnoj podršci pobunjenicima. Pa,zar ona nije postojala od početka ovog rata?

Svako dobro.
Preporuke:
3
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner